Danske Mesterskaber 2019

Price : 200

Start Date : 07-12-2019

End Date : 08-12-2019

Deadline Date : 26-11-2019

Location : Odense

Gender : all

Så er datoen for DM i MMA fastlagt!

 

DM 2019 for seniorer og juniorer bliver afholdt d. 7. december i Odense.

Tilmeldingen er nu åben og I kan senest tilmelde jer d. 23. november via www.myfightbook.dk

 

Tidsplan:

10:00 - 11:00 Indvejning 
11:00 - 12:30 Lægetjek 
12:30 - 13:00 Regelgennemgang 
14:00 Indledende kampe 
18:00 Finalekampe 

Vigtigt 
Forbehold for ændringer i tider for kampene (indvejning, lægetjek og regelgennemgang bliver ikke ændret).

 

Kæmpere som har været i kamp i løbet af 2019, vil blive seedet ud fra deres optjente point.

 

Deltagergebyr: 200 kr.


Alle danske klubber, der er medlem af DMMAF, kan tilmelde kæmpere. 

Alle kæmpere skal være medlem af www.myfightbook.dk 

15-17 årige må kæmpe C-Class med forældres underskrift. 

Der er lægetjek på dagen.

Welterweight (170 lbs. - 77,1 kg)

Group A Match 1

1.

1. Mark Damstedt

, CSA.dk (5)

Group A Match 2

2. Mirza Begovic

- Foreign Fighters (5)

2. Clifford Nelly Ndayikengurukiye

Metanoia Sønderborgsønderborg MMA (2)

Group A Match 3

3.

3. Oliver Vorm

(M)

Renegade MMA (12)

Group A Match 4

4. Piotr Mrzyglod

CSA.dk (3)

4. Thomas Hagensen

Metanoia Sønderborg (3)

Semifinal Match 1

1. Mark Damstedt

, CSA.dk (5)

1. Mirza Begovic

- Foreign FightersLions Fight Gym Horsens (5)

Semifinal Match 2

2. Oliver Vorm

(M)

, Renegade MMA (12)

2. Piotr Mrzyglod

CSA.dk (3)

Final Match 1

1. Mark Damstedt

, CSA.dk (5)

1. Piotr Mrzyglod

CSA.dk (3)

Light Heavyweight (205 lbs. - 93,0 kg)

Group A Match 1

1. Dan Dahl

Aalborg martial Arts (4)

1.

Group A Match 2

2. Mikkel Iversen

(M)

Metanoia Sønderborg (7)

2.

Final Match 1

1. Dan Dahl

, Aalborg martial Arts (4)

1. Mikkel Iversen

(M)

Metanoia Sønderborg (7)

Bantamweight (135 lbs. - 61,2 kg)

Group A Match 1

1. Marsel Terteryan

Sailors Fight Gym (2)

1. Jarl Heger Krogh-Lund

Renegade MMA (5)

Group A Match 2

2. Dan Iordan

Lions fight Club (2)

2.

Final Match 1

1. Marsel Terteryan

, Sailors Fight GymDPBF club (2)

1. Dan Iordan

Lions fight ClubLions Fight Gym Horsens (2)

Middleweight (185 lbs. - 83,9 kg)

Group A Match 1

1. Martin aagaard

(M)

, Rumble Sports (6)

1. Simon Sloth

Arte SuaveHillerød MMA (2)

Group A Match 2

2. Vitalij Gavrilov

(M)

(1)

2. Viktor Radin

(M)

, CSA.dk (1)

Final Match 1

1. Martin aagaard

(M)

, Rumble Sports (6)

1. Viktor Radin

(M)

CSA.dk (1)

Lightweight (155 lbs. - 70,3 kg)

Group A Match 1

1. Marcus DahlRasmussen

Arte Suave (4)

1. Ricky Bøklund

CSA.dk (2)

Group A Match 2

2. Oskar Lang

Aalborg martial Arts (10)

2.

Group A Match 3

3. Osama Samsam

CSA.dk (8)

3.

Group A Match 4

4. Lucas Jest

Great Danes Fight Club (8)

4.

Semifinal Match 1

1. Marcus DahlRasmussen

, Arte Suave (4)

1. Oskar Lang

Aalborg martial Arts (10)

Semifinal Match 2

2. Osama Samsam

, CSA.dk (8)

2. Lucas Jest

Great Danes Fight Club (8)

Final Match 1

1. Marcus DahlRasmussen

, Arte Suave (4)

1. Osama Samsam

CSA.dk (8)

Featherweight (145 lbs. - 65,8 kg)

Group A Match 1

1. Enea Sopa

(M)

Mikenta (4)

1. Ömer Kavakli

Bendtsen's MMA (6)

Group A Match 2

2. Aleksander Potehhin

Great Danes Fight Club (5)

2.

Group A Match 3

3. Jakub Pyzara

(M)

Frederikssund Free Fight (3)

3.

Group A Match 4

4. Johan Bech

KAMPSPORTENS HUS SILKEBORG (5)

4.

Semifinal Match 1

1. Ömer Kavakli

, Bendtsen's MMAKAMPSPORTENS HUS SILKEBORG (6)

1. Aleksander Potehhin

Great Danes Fight Club (5)

Semifinal Match 2

2. Jakub Pyzara

(M)

, Frederikssund Free Fight (3)

2. Johan Bech

KAMPSPORTENS HUS SILKEBORG (5)

Final Match 1

1. Ömer Kavakli

, Bendtsen's MMAKAMPSPORTENS HUS SILKEBORG (6)

1. Johan Bech

KAMPSPORTENS HUS SILKEBORG (5)

-83.9 c-class

Group A Match 1

1. Mikkel Hennings

(M)

CSA.dk (3)

1.

Group A Match 2

2. Mads Juul Andersen

(M)

Rumble Sports (9)

2.

Final Match 1

1. Mikkel Hennings

(M)

, CSA.dk (3)

1. Mads Juul Andersen

(M)

Rumble SportsWKO dommere Denmark (9)